Najpiękniejszy prezent

Karolina Mysłek

Czy wiecie, że wiele drzew rośnie tylko dlatego, że wiewiórki zapomniały, gdzie zakopały swoje zapasy? Albo że nosy kotów to tak jak odciski palców człowieka – są na nich niepowtarzalne wzory? No i że słonie jako jedyne ssaki nie potrafią... skakać? A na koniec – że motyle odczuwają smaki... stopami Niesamowite, prawda? Świat roślin, zwierząt, przeróżnych zjawisk meteorologicznych (czyli pogody) jest wprost nadzwyczajny! Nieźle to Pan Bóg wykombinował... Ale zdradzę wam, że baaardzo wiele jest jeszcze do odkrycia.

Jak byłam dziewczynką, razem z rodzicami i rodzeństwem pakowaliśmy przyczepkę kempingową i wyruszaliśmy zdobywać świat. Docieraliśmy do nowych dla nas miejsc, właziliśmy do mrocznych jaskiń (oczywiście pod opieką przewodnika), chodziliśmy po górach, moczyliśmy stopy w lodowatych górskich potokach. Długo bym mogła jeszcze wymieniać. A jak jechaliśmy w kierunku kolejnego przystanku w naszej wędrówce po Polsce, wypatrywaliśmy bocianich gniazd, liczyliśmy sarny, które zapuściły się na łąki, albo porównywaliśmy kolory krów na południu i północy naszego kraju. A teraz... słyszę, jak za oknem przepięknie śpiewają ptaki. Przyznam się z zawstydzeniem, że nie znam niestety ich wszystkich nazw. A wy? Znacie się na ptakach, drzewach, owadach, zwierzętach? Lubicie odkrywać nieznane?

Cała przyroda to przepiękny prezent od Pana Boga (przeczytacie o tym już na następnych stronach „Mojego Pisma Tęcza”). To nasz taki dom, który otwiera drzwi dla każdego. Ale też jest dla nas wyzwaniem. Słyszycie na pewno o zanieczyszczeniu środowiska, o tym, że wiele gatunków roślin i zwierząt wyginęło z powodu brudnych powietrza i wody. Dlatego każdy powinien dbać o to, żeby było wokół nas jak najczyściej. A jak to zrobić? Dowiecie się z bieżącego numeru „Tęczy”.

A ponieważ maj i czerwiec to miesiące, w których świętują i dzieci, i rodzice, to jako Wasza redakcja życzymy całym rodzinom – Mamom, Tatom i Dzieciom – pełnych przygód wypraw pod tytułem „Badamy i zdobywamy świat ”! Niech przyroda rzeczywiście będzie dla Was najpiękniejszym domem – darem od najlepszego Ojca dla każdego człowieka.