Kochani,

Beata Włoga

Domyślam się, że nie wszyscy z entuzjazmem witają szkołę. Trzeba się rozstać z nieograniczonym czasem na zabawę, długim spaniem i wrócić do obowiązków. Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, że taki stały cykl dnia ma też dobre strony? Niektórzy z was pierwszy raz pójdą do szkoły czy przedszkola, to nowy ekscytujący etap waszego życia. To znaczy, że rośniecie i rozwijacie się. Uważam, że to będzie bardzo dobry czas! Chcemy pomóc wam wejść w rytmy szkolne, dlatego w tym numerze ciocia Ewa podpowiada, jak skutecznie przyswajać wiedzę, a ksiądz Rafał proponuje modlitwę specjalnie dla uczniów.

Sami wiecie, że szkoła to nie tylko nauka, to wreszcie spotkania z koleżankami i kolegami. To przeróżne inicjatywy, konkursy, w których objawią się wasze talenty. Możecie zaproponować swojej pani nauczycielce inicjatywę Szkoła Szkole i włączyć się w akcję Caritas. To sposobność do zrobienia czegoś dobrego dla dzieci z kraju, w którym jest wojna. To okazja do poznania, jak żyją dzieci w innym zakątku świata. Zauważyliście, że to też rodzaj uczenia się?

Czytając dni na tęczy, zwróciliście uwagę, że wrzesień i październik obfitują we wspomnienia świętych? O niektórych przeczytacie w tym numerze. Wspominamy również Aniołów Stróżów i Archaniołów. Co to dla nas oznacza? Mianowicie to, że te dwa światy: ziemski i niebiański przenikają się. Z pewnością pomogą wam to zrozumieć również lekcje katechezy, które też są elementem szkoły.

Pan Bóg posyła nam swoich aniołów, żeby mieć z nami lepszy kontakt. To oni – posłańcy Boga czuwają przy nas, często w niewidoczny, dyskretny sposób pomagają nam podjąć ważne decyzje, podpowiadają. Dodają odwagi, gdy się czegoś boimy, chronią, gdy grozi niebezpieczeństwo. Nawet gdy o nich nie myślimy, oni są przy nas. Podobnie ma się sprawa ze świętymi. To już osoby, które przez swoją postawę, ukochanie ponad wszystko Pana Boga i przez odpowiednie postępowanie, czyli przez miłość do innych ludzi, pracowitość, sumienność, jednym zdaniem – piękne życie, po śmierci zostali uznani świętymi. Możemy się za ich pośrednictwem modlić, mają takie uznanie u Pana Boga, że On często ich wysłuchuje.

Życzymy wam udanego startu w szkole i dobrej lektury „Tęczy”!