Jesteśmy wolni

Karolina Mysłek

Czy wiecie, dlaczego akurat takie zdanie wybraliśmy na główny temat najnowszej „Tęczy”? Jak się zapewne domyślacie, w tym roku hucznie obchodzimy moment, kiedy 100 lat temu nasza ojczyzna odzyskała niepodległość, to znaczy znów zaczęła być wolna. Wcześniej przez 123 lata była pod zaborami, czyli Polakami rządziły inne państwa, a naszego kraju w ogóle nie było na mapach Europy. Dlatego tegoroczne Święto Niepodległości to wielkie wydarzenie. Będziecie o nim mogli przeczytać w wielu „tęczowych” artykułach i zainspirować się, jak ze swoją rodziną albo z kolegami i koleżankami wciąż świętować wolność Polski.

Kiedy byłam małą dziewczynką, a nie było to aż tak strasznie dawno temu Polska też niezupełnie była wolna. Moi rodzice i rodzice innych dzieci nie mogli robić wielu rzeczy, które dzisiaj są normalne. Nie wolno im było na przykład mówić otwarcie tego, co myśleli o sytuacji politycznej, albo słuchać piosenek, które nie podobały się wtedy tym, którzy rządzili Polską. Wyobrażacie sobie, że niebezpieczne też było pójście na Mszę świętą na Jasną Górę z okazji 11 listopada? Pojawili się na szczęście ludzie, którzy wywalczyli to, że dzisiaj mamy wolną ojczyznę.

Dlatego poproście swoich dziadków o opowieść z czasów ich dzieciństwa i młodości. Razem zobaczcie, jak zmieniła się nasza ojczyzna i jak wypiękniała. Pomódlcie się też wspólnie – podziękujcie Panu Bogu za Polskę i poproście Go o opiekę nad nią. Nie wiem jednak, czy wiecie, że wolność to nie tylko sprawa niepodległości konkretnego państwa. Dotyczy ona każdego człowieka. Wy też jesteście wolni.

Możecie podejmować samodzielne decyzje, oczywiście dostosowane do swojego wieku – wybrać, w co się ubrać, z kim się przyjaźnić, jaką książkę przeczytać.

Pod bacznym okiem rodziców uczycie się podejmować mądre decyzje. I dbać o swoje granice. Tak, tak wy też macie granice.

Wytłumaczyła je dla was ciocia Ewa, a ksiądz Rafał napisał przepiękną i bardzo mądrą opowieść o decyzjach – również tych, które czasami nie są dla was dobre...

A na koniec – nie zapomnieliśmy o Adwencie i świętach Bożego Narodzenia. Będziecie mogli zajrzeć do adwentowego przewodnika i zupełnie wyjątkowej bożonarodzeniowej szopki. I jeszcze bonus – dwa razy więcej kolorów malucha i starszaka na święta Trzymajcie się ciepło w coraz chłodniejsze dni!