Warto być dobrym

Beata Włoga

Całkiem niedawno żył we Włoszech, w Neapolu, ksiądz Dolindo Ruotolo. Był niezwykłym kapłanem, dla każdego był bardzo miły i dobry, chociaż wiele osób go skrzywdziło i przez nich bardzo cierpiał. Na żadną z tych osób, które zadały mu ból, nie gniewał się, wręcz przeciwnie, modlił się za nie, pierwszy do nich przychodził i przepraszał. Takie postępowanie księdza Dolindo zaskakiwało innych i często sprawiało, że osoby, które źle się zachowywały, starały się zmienić swoje postępowanie. Po śmierci księdza Dolindo wciąż do Neapolu przyjeżdża wiele osób, które modlą się przy jego grobie, czytają jego mądre książki i pragną czynić dobro dla innych. Zatem ksiądz Dolindo jest dowodem na to, że dobro może zmieniać świat, a nawet powinno.

Podobnie myślał święty Tomasz z Akwinu. Uważał, że zło trzeba pokonać, czyniąc dobro. Możecie o tym przeczytać w naszym komiksowym opowiadaniu. Koniecznie przeczytajcie opowiadanie o Olbrzymie, który stał się dobry, kiedy poznał Pana Jezusa.

Pamiętajcie, zło jest krzykliwe, a dobro ciche. Co to oznacza? Że jeśli ktoś zrobi coś złego, to długo o tym wszyscy mówią i często to zło pociąga innych do niedobrych uczynków, np. do zemsty. Dobro jest ciche, raczej nie mówi się o nim zbyt długo, ale to ono sprawia, że świat jest piękny i radosny.

Każdy z nas może czynić dobro dla innych, ono ma taką wspaniałą cechę, że się powiększa. Im jesteśmy bardziej mili i dobrzy, tym inni wokół też tacy chcą być. Spróbujcie i przekonajcie się sami, ja też będę próbować.

A w najbliższym czasie zróbcie przyjemność swoim babciom i dziadziusiom. Koniecznie przygotujcie niespodziankę z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka. Zachęcam was do skorzystania z naszej tęczowej propozycji. À propos dziadków, wiecie, kto mówi o sobie „dziadek z długim nosem”? Biskup Antoni Długosz. W tym numerze możecie przeczytać nie tylko „biskupa na tęczy”, ale rozmowę z Księdzem Biskupem, który 6 stycznia, w uroczystość Objawienia Pańskiego, obchodzi jubileusz 25-lecia biskupstwa. Z rozmowy dowiecie się, czy biskup Antoni lubi zupę pomidorową, jak wygląda dzień biskupa i co biskup robi w wakacje.

Życzę wam przyjemnej lektury i dobrego odpoczynku w ferie.